Gruaja e fisit tė Shestanit*

 

Sipėr fotografisė shkruan:

Nė Mal tė Zi, nė rrethin e Tivarit dhe Ulqinit, gratė e fisit tė Shestanit e mbulojnė kryet me shami tė madhe tė bardhė. Flokėt mbi ballė tė krehur e tė ndarė nė dy bishtaleca krijojnė njė kurorė me dredhė tė paktė sipėr majės sė kresė. Mbi  kėtė kurorė tė flokėve qėndron shamia e madhe e bardhė, rėndomtė e  dhėmbėzuar nė skaje. Me rrudha tė veta tė pėrshtatshme kjo shami (bashbez) bie nė krahėt e shpinė, kurse mbi ballė jep pėrshtypjen e qartė tė diademės sė bardhė, ēka tė gjithė kėto i japin njė kornizė tė posaēme. Ky model i mbulimit tė kokės sė shestaneshave tė pėrkujton stilizimin e qartė gotik1. Nė pėrgjithėsi mbizotėron tegeli zbukurues i shamisė sė bardhė, e cila edhe sot i ka dhėmbėzat po ashtu tė mėdha; kėsula kėto qė i shohim nė formė tė njėjtė nė oltarėt e Dubrovnikut, me fragmente tė mbulesave tė moēme.

*Marrė prej prof. Marijana Gušić: Etnografski elementi u razvoju našeg primorja, POMORSKI ZBORNIK, Zagreb 1962:611. Shih Buzuku 3, 2001:14.

 

**

Stipēeviqi1 shkruan “..femrat ilire i kanė mbajtur shamitė edhe shumė mė tė mėdha ... tė bėra nga materiali i bardhė, tė cilat pėrveē kokės mbulonin edhe shpinėn.

Nga kėsulat tė cilat i mbanin ilirėt, njohim katėr lloje tė ndryshme. Ka qenė i shpeshtė tipi

i kapelės me formė tė rrumbullakėt qė ėshtė paraqitur nė monumentin nga Zenica, qė nė esencė nuk dallohet shumė nga kapela (kėsula) e bardhė e sotme shqiptare, qeleshja. Nė pėrgjithėsi mendohet, me tė drejtė, se kėsula e sotme shqiptare drejtpėrdrejt buron nga kėsula

e ngjashme qė e mbanin ilirėt”.

Pra, veshja e bardhė mbizotėronte te ILIRĖT, prej tė cilėve e trashėguan edhe krajanėt me shestanasit.

1. Stipēeviq Aleksandėr, Ilirėt /historia, jeta, kultura, simbolet e kultit/ Botimet Toena, Tiranė 2002:92&89 (Buzuku

34/2010:23; Buzuku 34/2010:9).

 

 

 


 

Janullatos'i n'Shqipėri i huej e armiqsor

Shkruan Agim Gashi*

Shqiptari ėshtė vetėm shqiptar
Ai nuk blihet nė markete e as nė Pazar,
Ti o je i huaj, mysafir nė tokėn tonė
Ose je i bimė nga toka dhe je shqiptar.

Njeriu qė gjithmonė profesion e kishte spiunazhin dhe tradhtinė, ėshtė ky njeri me mjekėr si tė ēetnikut Drazha Mihajlloviq. Njeri mė tė dėmshėm se ky person qė gjithmonė ishte nė shėrbim tė shovinizmit grek, nuk ka nė tokat tona. Pse erdhi e kush e solli? A nuk u mėsuan shqiptarėt akoma se deri sot tė huajt e lindjes, dhe tė fqinjėt grek, gjithmonė na sollėn vetėm dėme e pėrēarje ndėrvėllazėrore, ndėrfetare e ndėrnjerėzore?
Veladoni i priftit nė gjoksin kėtij shovinisti grek, s'mund tė ia fsheh e as tė ia maskoj punėn e ndyrė qė bėn nė atdheun tonė. Puna e tij dhe bindjet e tij e prunė edhe Kryepeshkopin serb nė Shqipėri i cili me „bekimin“ e tij, midis tė Shqipėrisė tha se:-Kosova e Metohija ėshtė tokė serbe!
Mė vonė me „bekimin“ e tij grupe ēetnikėsh serb shpalosen flamurin serb duke ngritė tre gishtėrinj midis Tirane.
Me „bekimin“ e tij edhe Edi Rama i dha ēelėsin Bregoviqit, ftuan Zdravko Ēoliqin tė ēirret nė televizionet tona dhe me bekimin e tij Shqipėria merr teposhtėn ēdo ditė e ēdo minut.
Binduni se ky mjekrosh nė ēdo mėngjes kur zgjohet nga gjumi, mallkon popullin tonė dhe atdheun tonė.
Largojeni mė shpejt sa nuk ia kini pa sherrin mė tė madh. Dikur do tė bėhet vonė.
Ēdo ditė e qėndrimit tė tij nė Shqipėri, ėshtė poshtėrim pėr Nolin, pėr Kishėn Autoqefale Shqiptare, pėr At Nikollė Markun, pėr kombin e pėr atdheun!
Berisha pruni edhe grekun antishqiptar Janullatosin pėr kryeipeshkėv tė kishės ortodokse shqiptare.

*Agim Gashi <sharkia_323@hotmail.com>; Düren, Gjermani, 18.06.2014.