Prenkė Jakova
MARAKUN Ē'E TRETA I MJERI


Kam pasė dashtė nji shestaneshė
Gja ma t'bukur s'kisha ndeshė,
Faqekuqe e hollė si hala,
Veshė e mbathė si dielli e hana,
Gja ma t'bukur s'ka ba nana,
Porsi molla e Misirit,
Gja ma't bukur ftyra nirit,
Por pėr mue s'kishte kenė,
Unė i “bull” ajo e kshtenė,
Thash njiher po shkoi dhe e bie,
E n'tan Shkodren e baj beli,
Tash thonė Heti ka humbė mend
Pėr kėt punė nuk po d'vetė kend,
N'tan pazarin t'ash m'del kanga,
Krejt pa mend tash m'beten nana,
Pėr terzi tash m'merret ana,
Ma mirė syni, sesa nami
Hiqi Hetė men't nga Shestani,
Qysh n'at dasėm nė Ostros,
Bejta Hetit nuk u sos.
Pėr Shestanin Shestaneshėn,
Pėr syzezėn stamolleshen
- Ah medet si paska qenė,
Mos me t'gushė se je e kshtenė
Por sa herė qė vjen prandvera
Prej Shestanit tash m'frynė era,
Tue ndie eren n'ēardak,
Do t'kujtoj t'shkretin marak,
Tue fry blini t'kujoj ty,
Tue t'puthė gushė e tue t'puthė sy
Kur t'shkojnė sulet pėr Ostros,
Thueji Lules mos qit lot,
Kur t'shkojnė barkat pėr Tivarė
Thoni Lules u bafsh me djalė
Tash qė dole n'Dobrovodė,
Tash tė fusin n'tjetėr odė,
Tash ta qes kangen me shokė.
...................
Pėr njikshtu si ja kam nisė,
Nja dy kangė kam me ti qitė,
T'i knoj unė me Oso Fallin,
Gjergji Macit t'a qanė hallin,
Me lot n'sy tash t'kujon Heti,
Diq maraku m'u fik derti,
Tash kėrkoj unė nuse njeti.
...................
Porsi flutur n'pazar t' Shkodrės
Shestaneshė moj shestaneshė,
Si zamaku qė ēilė n'prandverė
Porsi lule qenke veshė..
Shoqata Shestani face book
(27 June 1917 – 19 September 1969)


Donatorėt pėr Kishėn e Braticės

1.Nika i Kol's Sim's Gjonit Simonoviq - donacion material mermer dhe montim. Nė mungesė tė shumės nė vlerė monetare, ne e falėnderojmė pėr njė kontribut shumė te ēmuar, por nė tė ardhme do ta japim edhe shumėn monetare.
2.Dalibori i Nik's Kol'Nik's Simonoviq, i cili ka bėrė montimin e qendrės pėr rrymė, edhe ky me njė vlerė tė mirė, si materiale po ashtu edhe punė fizike nė montimin e tij.
3.Simo Marnikoviq material ndėrtimor dhe punė fizike, vlera 400.
4.Gjergji i Lek's Dediq - 300 euro instalimin e rrymes nė Kishė
5.Pala i Jozit Jankoviq - donacion mermer nė vlerė 1400 euro.


Ndihmuan revistėn BUZUKU 49

(Renditja si mbas abecedės)
Anrija Lorit Palės Macit-Marnikoviq (Marnikonj), Bishti Malit, Ulqin-€50.
Cafo Boga, Amull, Ana e Malit, Ulqin, tash nė Nju Jork-€150.
Don Gabriel Grabanica, Kisha nė Braticė-€250.
Gjoka Nikės Stjepės-Niloviq (Nilonj), Braticė, Ulqin, tash nė Zvicėr-€100.
Lekė Simė Gjon Dobreci, Braticė, Ulqin, tash n'Vakuver, Kanada-€100
Nikė Palkola, Kllezėn, Ulqin, tash n'Nju Jork, Amerikė, USA-€50.
Pjetri Zefit Gjonit Niksė-Dobreci, Totosh, Ulqin-€50.
Preēi Sim's Jakut Simonit Nik's-Junku, Shtoj, Ulqin, tash Dorchester,MA,USA-$100.
Shitja-110€.
Redaksia ju falet nderit. Qofshi gjithmonė faqe bardhė


Monedha vėrteton - Odiseu ishte ILIR

Kryet e Odiseut nė monedhė metalike nga Itaka paraqitet i mbuluar me qeleshe (plis), shekulli i tretė para Krishtit /Head of Odysseus wearing a pileus depicted on a 3rd-century BC coin from Ithaca/.
Pėr kėsulėn te ILIRĖT Stipēeviqi* thotė: ”nė esencė nuk dallohet shumė nga kapela (kėsula) e bardhė e sotme shqiptare, qeleshja”. Sot ėshtė e sigurte qė ilirėt janė tė parėt e shqyptarėve.
*Stipēeviq Aleksandėr, Ilirėt /historia, jeta, kultura, simbolet e kultit/ Botimet Toena, Tiranė 2002:89 (Buzuku 34/2010:9).
*Dobreci Simė, Krijime Popullore Shestanase, Diti&Oli, Ulqin, 2017:245.
https://upload.wikipedia.org/wikipedia/commons/9/92/Odysseus_-01.jpg
Pėrshėndetje Gazmend Ēitaku gazi <gazi@t-com.me> Za: Buzuku <fdobreci@t-com.me> Datum: 16.11.2017 13:16