Flamuri shqiptar i shekullit XIII

Shkruan prof. Dr Jahja Dranēolli, Fakulteti Filozofik, Prishtinė


Flamuri dhe stema arbėrore sipas burimeve historike tė shek. XIII konsiderohen pėr mė tė moēmet nė Ballkan!
Pas themelimit tė Perandorisė Latine nė vitin 1204 nga Republika e Venedikut, mbretėria e Francės, e ndonjė vendi tjetėr europian, shteti i Arbėrit, Epirit dhe Moresė (sikurse qė kishte vepruar mė parė mbretėria e Kroacisė nė vitin 1102 me mbretėrinė e Hungarisė), do tė kėrkojnė mbrojtje nga bujaria e shteteve nė fjalė, tė cilat kishin sjellur nė Arbėri edhe traditėn europiane tė heraldikės. Derisa, sipas traktatit nė Viterbo tė Italisė (1267), Epiri dhe Morea do tė inkuadrohėn nėn mbrojtjen e Karlit I Anzhuin, kėtė veprim do ta parapelqejnė edhe kryezotėrinjtė arbėr nė vitin 1272, vit ky qė pėrkon edhe me themelimin e Mbretėrisė sė Arbėrit (De Regnum Albaniae) nė krye me Karlin I (Rex Albaniae), me seli nė Durrės. Nė kėtė kontekst, hereladika arbėrore, e cila ruante simbolikėn, qė nga kohėt mė tė hershsme tė qytetėrimeve tė Mediteranit, fuqishėm do inkuadrohet nė rrjedhat e mėtejshme tė Europės Perėndimore, nė veēanti tė shteteve italiane tė kohės. Kjo traditė e pasur euro-piane do tė manifestohet sidomos te heraldika e familjeve tė njohura arbėrore, si, bie, fjala te kastriotėt, dukagjinėt, tė cilėt zotėronin edhe me Rrafshin e Dukagjinit dhe trevėn e Prizrenit sė bashku me qytetin.
Vendosja e pushtetit osman do ta ndalon kėtė proces tė trashėgimisė tonė tė pasur, e cila do tė vazhdon sėrish vetėm nga 28 Nėntori i vitit 1912!

 

 

Flamuri i Familjės Kastriroti nė kuadėr tė afreskave
tė Katedralės Zoja Sh'Prene nė Prizren!


UNIVERSUM ACADEMY SWITZERLAND

 

Universum Academy Switzerland, ėshtė themeluar nė vitin 1990 nė Bellizona tė Zvicrės ku edhe ėshtė regjistruar nė bazė tė ligjeve tė kėtij vendi. Me qendėr nė Llugano kjo Organizatė qė nga viti 2013 ėshtė pjesė e Regjistrit tė BE si dhe e Kombeve tė Bashkuara qė nga viti 2014. Themelues dhe kryetar aktual ėshtė Dr. Valerio Giovanni Ruberto.
Misioni i Universum Academy ėshtė promovimi i kulturės, historisė dhe traditės sė popujve. Nė bazė tė nenit 31 tė Statutit, Universum Academy mbėshtet International University of Peace e cila merret me afirmimin e vlerave absolute siē janė Jeta, Familja, Tė drejtat e njeriut, Paqja nė mes njerėzve.
Gjithashtu nėn mbėshtetjen e Universum Acaademy organizohen Universum International Literary Award, njė konkurs letrar me karakter ndėrkombėtar i pėrcjellė me Ēmim Ndėrkombėtar, Universum Donna, Alexander dhe Universum Medical and Scientific Research Award tė cilat pėr ēdo vit ndajnė ēmime pėr arritje meritore akademike, kėrkime shkencore, gazetari dhe fushat e ndryshme shoqėrore.
Kjo organizatė pėrveē rrjetės sė vet nė Zvicėr dhe Itali degėt e saja pėrmes Ambasadorėve tė saj pėrfaqėsohet edhe nė njė numėr tė madh shtetesh si: SHBA, Kanadė, Portugali, Spanjė, Angli, Shqipėri, Greqi, Kroaci, Serbi etj sė fundmi Ambasador i kėsaj Shoqate pėr Malin e Zi u zgjodh z. Gazmend Ēitaku nga Ulqini. Me njė mandat tre vjeēar Gazmendi do pėrfaqėsoj interesat e kėsaj Shoqate nė Malin e Zi. Akreditimi solemn dhe ceremonia e inaugurimit Ambasador u mbajt mė 14 tetor 2017 nė Montsilvano tė Italisė. Kjo ceremoni u zhvillua nėn praninė e njė numri tė madh tė pėrfaqėsuesve tė jetės akademike e kulturore Italiane e pėrcjellė me performansa tė ndryshme muzikore, aktrimi dhe pika baleti.
Nė ceremoninė e njejtė pėrveē akreditimit tė Ambasadorėve tė shteteve u ndanė edhe ēmimet pėr Ambasadorė paqe, Ēmimi pėr kontributin e femrės nė jetėn shoqėrore, Ēmimet pėr kėrkime dhe arritje shkencore si dhe Ēmimet stimuluese pėr krijuesit e rinj prej moshės 18-30 vjeēare.
Redaksia Gjon Buzuku