Urime datėlindjen Nėna Tereza

 

Shkruan Skender Jashari*

 

Njerėzimi  dhe veēmas  Kombi ynė, ka njė  Nėnė, quhet Shenjtja  Nėnė Tereze!

Simboli i Nėnės Shqiptare, i njohur nė  mbarė  botėn, pėr  virtyte,  tė cilat  i admiron  njerėzimi, tashmė i jep  vendin meritor pėrmes Shenjtės Nėnė Tereza! U plotėsua Binomi i Figurave  Kombėtare, tė pėrbėrė nga Gjergj Kastrioti dhe tash nga  Nėnė Tereza!

Mė 26.08.1910 u  lind nė Shkup tė Shqipėrisė (pjesė e Vilajetit tė Kosovės) nėn Perandorinė Osmane!

Kisha  Katolike, nuk ka njohur asnjė Shenjte  tjetėr  me emrin Nėnė, epitet qė sėrish gėzon, krenon dhe  nderon Kombin Shqiptarė!

Kongregacioni i  Misionareve tė Bamirėsisė, tė cilėn e  themeloi Shenjta Nėnė Tereza, nė vitin 2012, kishte mė tepėr se 4500 motra  dhe  vepronin  nė 133 vende tė botės!

Qė  pėr sė gjalli e nderoi njerėzimi, pėr humanizmin  e pashoq qė bėri, u nderu  edhe me ēmime ndėrkombėtare,  si mė  1962 me Ēmimin e  Paqes Ramon Magsaysay dhe mė 1979 me Ēmimin  Nobel pėr Paqe!

Mė 19 tetor 2003, u  Lumturua duke  u  quajtur “Tereza e Bekuar e Kalkutės”! Pėr t’u kanonizua si Shenjtore,  duhej t’i njiheshin dy  mrekulli, nė bazė tė Kishės Katolike,  e  qė mrekullinė e dytė  e njohu Papa Franēesku, nė dhjetor 2015. Kanonizimi i saj  u bė mė 4 shtator 2016!

Ndėrroi jetė  mė 5 shtator 1997, e qė mė 5 shtator 2017, do bėhet Shugurimi i Katedrales Shenjtja Nėnė Tereza nė Prishtinė, nga Kardinali Ernest Troshani!

Nė Qiell- tek Krishti, pėr ne Shqiptarėt,  ndėrmjetėson kjo Shenjte!

Shqiptarėt e kemi edhe njė Arsye  mė shumė, qė t’a  lusim Zotin nė Gjuhėn  tonė Shqipe!

 

*Skender Jashari  i burgosur politik nga  EULEX, pėr   rastet  e sulmeve kundėr policisė dhe xhandarmėrisė  sė Serbisė nė  Dobrosin komuna e Bujanocit. Ky shkrim ėshtė  pjesė e  marrė nga  punimi i bėrė  gjatė  qėndrimit nė  burgimin politik!

Master drejtimi juridiko-penal dhe studime joformale ushtarake.

Datum: 26.08.2017 12:53  Od: Kosova Lindore gj.shqiperia1@gmail.com Za: fdobreci@t-com.me, Pėrshendetje i/e  nderuar!

Me rastin e ditėlindjes sė Shenjtės Nėnė Tereze, si ditė e rėndėsishme pėr ēdo Shqiptar, nėse  e shihni tė  arsyeshme  ju lutem ta publikoni. Me respekt Skender Jashari!