OJ RUMIA BJESHKĖ E NALTĖ
Nė frymėn e kėngėve popullore

Mal mbi mal po fluturon
Nė Rumi shqypja ndalon
Kalon pak pėr nji pushim
Pastaj ēohet fluturim
Ulet pushon mbi nji gur
Shestansit e presin me flamur
Me flamurin kuq e zi
Kush e sheh ja ka lakmi
Disa qarqe dashakeqe
Vun mbi ty disa teneqe
Por si i thonė nji fjales moēme
Tė gjitha kto janė fjalė boshe
Janė pa vlera e fjalė kot
Se Rumisė ka kush i del zot
I dalin zot tė gjithė kranjanėt
Ku Rumija i ka rranjet
U bajmė thirrje pa vonesė
Ju n'Rumi nuk kini pjesė
Po ndigjoni more pelivana
Me sy ēil mos shihni andrra
Se Rumia den baba den
Gjithmonė e jona ka kjenė
Ju n'Ballkan kini ardhė vonė
Shqyptarėt k'tu janė autokton
T'parėt tonė kanė lanė porosinė
Kurr mos ta harrojmė Ruminė
Kėshtu na ka lanė amanet
N'Rumi me dal pėr gjithė vjet
Me ba kryq e bismilah
E me marrė ka nji gur nė krah
M'i vu gurin nė vend tė tij
Pėr t'u naltsue kjo Rumi
Kėtu ulet e bahet pushimi
Vinė nga Shkodra e Ulqini
Kalohet nji ditė e mbarė
Ku bashkohen si shqiptarė
Nė Shestan janė dy bashkėsi
Qė jetojnė nė harmoni
Asht Rumija qė i bashkon
Asnjiherė nuk i dallon
Kranjanėt kanė nji adet
Se harrojnė vendin e vet
Ka do shkojnė e ka do vinė
Orjentim e kanė Ruminė
Kėtu jena na zotet e shpisė
Qė i dalim zot Rumisė
Kėtu nji ditė asht caktue
Nė maje t'Rumisė me u bashkue
Rumija ka kangėn e vet
Qė na lanė t'paret amanet
Oj Rumija bjeshkė e naltė
Ti u bash o ma e naltė
Kur tė dalė nė maje ty
E shoh krejt dyrnjan me sy.

Kėtė kėngė ia kushtoi Rumisė Fadil Elez
Brahimi Priftaj – Kraja nga Arbneshi i cili jeton nė Shkodėr
Shenoi Ali Gjeēbritaj mė 20.01.2017


Une gjithmonė e kam nė
zemėr popullin tem Shqiptar.
Shumė luti Zotin qi Paqja
e Tij tė vijn nė zemrat
tona, nė gjitha familjet
tona, nė gjith botėn.
Lutuni shum pėr fukarat
e mij – dhe pėr mua
dhe motrat e mija.
Une lutem pėr juve.
(M. Teresa Bojaxhiu)

 

 

 

 


Donacion per Kishėn nė Braticė

(Renditja si mbas abecedės)
Anti Xhikoviqi USA-$100+€50.
Anti Lukiqi USA-$100.
Augustin Kurtaj -€100.
Ēoba Dediqi -€100
Don Gabrijel Grabanica -€1000
Gjoka Pepgjonoviqi -€150
Gjoka Stanoviqi -€200
Jozo Barloviqi -€50
Kola'j Nikės Markushit Pekiqi-€50.
Leka Dediqi -€80.
Lubi Niloviqi -€100.
Luz Nikolla (Toni Grill) -€500.
Mark Dediqi -€50.
Mark Jaku -€50.
Mark Stanoviqi -€50.
Nikė Niloviqi -€100.
Nikollė Daboviqi -€100.
Nikollė Maroviqi -€100.
Palush Gjinaj USA-$100.
Pero Daboviqi -€300 ( dyer dritare )
Pero Marnikoviqi-€150.
Rrok Barloviqi -€50.
Rrok Niloviqi USA-$50.
Simė Dediqi -€20 euro
Simė Gjon Dobreci -€150.
Simė Stanoviqi -€120.
Stevo Barloviqi -€50.
Stevo e Gjoka Niloviqi USA-$150.
Stevo Jankoviqi -€50.
Vasi Niloviqi -€100.
Vuka Marvuēiqi -€50.
KOMUNITETI KATOLIK SHQIPTAR NĖ MELBURN TĖ AUSTRALISĖ NDIHMOI MĖ 1030 dollar Australian.
Donatorėt tjerė n'BUZUKUN e ardhshėm.
Qofshi gjithmonė faqe bardhė.
*
Ndihmuan revistėn BUZUKU 48
(Renditja si mbas abecedės)
Nazif Cungu, Komuna e Ulqinit-€200.
Don Pren Kola, Misioni Katolik Shqiptar, Zvicėr-€300.
Stjepa'j Niksė Stjepsė Nilonj-€50.

Redaksia ju falet nderit.
Qofshi gjithmonė faqe bardhė.


Masat shestanase pėr drithė


1 okė - rreth 1.5 kg ose 1.5 L
1 korriqe - rreth 2.5 kg
1 babune - rreth 5 korriqe - rreth 12.5 kg nė Tivar, rreth 10 kg nė Ulqin
1 bagash - 2 babune - 9 korriqe - rreth 25 kg nė Tivar, rreth 18 kg nė Ulqin
1 koshiq - 2 bagasha - ¼ e hunit - rreth 25-36 kg
1 barrė - 8 bagasha - 100 okė - rreth 150 kg
1 hu - 12 bagasha - 4 koshiqė - rreth 212 kg