BUZUKU NR 36

shkarko nė PDF format

 

REVISTĖ E PĖRKOHSHME

INFORMATIVE, KULTURORE

E SHOQĖRORE

Boton:

Shoqata pėr kulturė " Dom Gjon Buzuku"

Kėshilli programor:

Gjergj Pepgjoni, Mr. Rrok Gjolaj,

prim.dr.Gani Karamanaga, prof.dr. Mentor

Disha, prof.dr.Hysni Hoxha, prof.dr.Jahja

Dranēolli, Vera Kovaēi, Lekė Brisku, Mitėr

Pekaj, Gjystina Dabaj, Gjergj

Perkolaj, Zef Kovaēi, Mark Junku, Gjurė

Dabaj, Lubo Lukiqi

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

Ndihmės i kryeredaktorit

Gjekė Gjonaj

Redaksia:

Mr. Riza Rexha, prof.dr. Ruzhdi Ushaku,

Prof. Dr. Hajrullah Koliqi, Idriz Ulaj, Loro

Markiqi, Ali Gjeēbritaj, Pjetėr Ivezaj, dr.Lukė

Gjokaj, Kolė Camaj, Zef Lukiqi, Drane

Marvuēiqi, Gjokė Dabaj

Fotoshėrbimi:

Foto Studio Ars, Foto Rozafa, Foto Arb, Art

Foto Prishtinė, Foto Bruno

Realizimi artistik:

Fisnik Dobreci & Gazmend Ēitaku

Adresa e redaksisė:

Bulevardi Gjergj Kastrioti Skėnderbeu

Nr.tel. 030 401-384, 069 441-943

www.buzuku.info

E-mail: fdobreci@t-com.me; loromark@t-com.me

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin

Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi,

nr. 04 / 01- 466

Shtypshkronja Grafo, Podgoricė

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

Numri i llogarisė rrjedhėse

Banka komerciale malazeze A.D.

Ekspozitura Ulqin Nr. 510-0-40

Thirrje ne Nr. 510270393491001825

 

 

Vasilije Lukiqi - kush ishte

Shkruan Ali Gjeēbritaj

Manifestimi nisi mė 2 korrik dhe pėrfundoi me sukses mė 19 korrik. Ishte ky edicioni i 19 i manifestimit nė Krajė. Kulmi u arrit nė mbrėmjen qendrore ku morėn pjesė mijėra vetė nga tė gjitha anėt.
     lexo mė shumė

 

SHESTANASIT e KRANJANĖT - ēka janė

Shoqata “Don GJON BUZUKU” n'Ulqin n'bashkėpunim me Qendrėn e Studimeve Albanologjike n'Tiranė, dhe me Komunėn e Ulqinit, organizoi kuvenin e dijetarve “Kraja me veēantitė Shestanase gjatė shekujve” * n'Ulqin mė 7 dhe 8 tetor 2011.     lexo mė shumė

 

Krajė - FESTA E VERĖS 2011

Shkruan Ali Gjeēbritaj

Manifestimi nisi mė 2 korrik dhe pėrfundoi me sukses mė 19 korrik. Ishte ky edicioni i 19 i manifestimit nė Krajė. Kulmi u arrit nė mbrėmjen qendrore ku morėn pjesė mijėra vetė nga tė gjitha anėt.

     lexo mė shumė
 

Agron Ujkashi – ekspozitė pikturash

Qazim Muja*

Interesimi i Agron Ujkashit pėr botėn materiale, pėr natyrėn dhe njėkohėsisht pėr figurėn njerėzore, si shfaqje tematike e njė kėrkimi vizual nė artin e tij, ėshtė pėrshkuar nga pėrjetime suptile figurative tė cilat, tė modeluara nė mėnyrė stilistike tė figurshme dhe me atritube lirike, nga njėra anė synojnė tė bėhen temė kryesore
     lexo mė shumė

 

Pranvera nė Anė tė Malit 2011

Shkruan Ismet Kallaba

Prej 27-29.05.2011, gjatė edicionit VIII tė manifestimit, natėn e parė, nė kuadėr tė ciklit “Ana e Malit ndėr vite”, nė Kalanė e Shasit, kanė prezantuar krijimtarinė e tyre shkrimtarėt vendas si dhe ėshtė hapur ekspozita e piktorit Agron Ujkashi. Ditėn e dytė tė janė organizuar garat nė sport, kurse ditėn e tretė ėshtė mbajtur tryeza e rrumbullakėt me temė “Mundėsitė e zhvillimit tė turizmit tė qėndru-eshėm nė Anė tė Malit” si dhe ėshtė shfaqur programi kulturo-argėtues.
     lexo mė shumė

 

KRAJA me veēantitė SHESTANASE

Shoqata “Don GJON BUZUKU” me seli nė Ulqin, nė bashkėpunim me Qendrėn e Studimeve Albanologjike nė Tiranė dhe me Komunėn e Ulqinit, organizoi konferencė shkencor “Kraja me veēantitė shestanase nė rrjedhėn e shekujve”, nė Ulqin mė 7 dhe 8 tetor 2011.     lexo mė shumė

 

ILIRĖT i ruanin adetet e veta

Ilirėt (nė periudhėn Romake)... vazhduan tė flasin me gjuhėn e tyre popullore, i respektuan hyjnitė e tyre, i varrosnin tė vdekurit nė mėnyrėn e lashtė tradicionale, e punonin tokėn ashtu si e kishin punuar me shekuj tė tėrė tė parėt e tyre, ruanin veshjen e tyre popullore; fėmijėve tė tyre u vinin emrat e tyre, nė ē'mėnyrė do t'i njihnin fare lehtė, sado larg qė tė kenė shkuar prej atdheut tė tyre; i respektuan doket (adetet) e tyre popullore dhe respektuan organizimet e tyre shoqėrore-politike tė fiseve, tė cilat vetėn nė raste nevoje ia pėrshtatnin strukturės administrative dhe politike romake*.
     lexo mė shumė


 

ALPET SHQIPĖTARE VUTHAJ 2011

Shkruan: Shaban HASANGJEKAJ

Nė fshatin Vuthaj tė komunės sė Plavės, mė 1 gusht 2011, ėshtė mbajtur manifestimi i takimeve tė pesėmbė-dhjeta gjithėpopullore kulturore-artistike, rekreativo-sportive dhe muzikore “ALPET SHQIPĖTARE VUTHAJ 2011”, tė cilat ishin impresionuese.
     lexo mė shumė

 

Gjergj Fishta - Gjuha shqype     lexo mė shumė

 

N'Ēikago festojnė

Shestanasit n'Ēikago t'Amerikės ēilin shkollėn shqype; ashtu ruhet gjuha e t'parėve; ata i ruejnė adetet e moēme, kėrcejnė e luejnė valle shqiptare.

Shkruan Manda Lukiqi, sekretare e shoqatės “Don Gjon Buzuku” nė Ēikago     lexo mė shumė

 

Festa e flamurit – 28 nėntori

Shkruan Dr. Prof. Bahri Brisku

Me iniciativėn e Kėshillit Nacional Shqiptar, selia nė Ulqin, nė mėnyrė mė solemne u festua 99 vjetori i ngritjes sė flamurit dhe rithemelimit tė Shtetit Kombėtar Shqiptar. Nė fillim tė programit e mori fjalėn kryetari i Kėshillit Nacional Shqiptar, Z.Tahir Tahiri
     lexo mė shumė

 

Nė Kala kisha - projekti ideor

Arsyetimi teknik
Shoqata “Don Gjon Buzuku” ka publikuar nė revistėn “Buzuku” nr. 33 tė datės 2 shtator 2010, thirrjen ndėrkombėtare pėr dėrgimin e ofertave pėr lėndėn “Hartimi i projektit ideor pėr Kishėn katedrale tė Shėn Mėrisė nė hyrjen e poshtme tė kalasė sė Ulqinit. Porositėsi ka ofruar edhe kėto tė dhėna
     lexo mė shumė

 

Arbėreshėt dhe Bashkimi i Italisė

Kaluan 500 vjet – e Arbėreshėt e Italisė ende po e ruajnė gjuhėn e moēme shqipe

Italia, te ky vit, feston 150 vjetorin e Bashkimit tė saj. Arbėreshėt (shqiptarėt) zunė e erdhėtin te ky dhé te shek. XV, pesė shekul e gjimės prapė, kur Italia ish a dhč e ndajtur. Thėrritej Italģ, gjeografikisht, po nėng (nuk) kish njėsģ politike. Arbėreshėt vunė rrėnjė ndė Mjezditė, te Rregjėria (Mbretėria) e Napolit, ku zotėrojėn Aragonezėt, miqtė e Skanderbekut.     lexo mė shumė

 

Libri Valet e trazuara    lexo mė shumė

 

Nė Guci u pėrtėri kisha

Shkruan: Shaban Hasangjekaj

Nė vendbanimin Dola tė Gucisė, mė 13 qershor 2011, nė ditėn e kremtes sė Shna Nout, nė praninė e disa qindra qytetarėve nga Gucia me rrethinė dhe mbarė komuna e Plavės, por edhe nga Shqipėria Veriore, Kosova, Malėsia e Podgoricės, Tivari e Ulqini dhe shumė
     lexo mė shumė

 

Shestanasit ēonin dash pėr dazėm

Ndėr Shestanas, dajat, hallat, tezet, bijat e martuara, djemtė e dajave, nipat prej motrave, djemtė e hallave e tė tezeve, tė gjithė mė tė afėrmit e dhėndrit, pobratimat (vėllamit), e jo ata tė fisit, nė dazėm tė djalit ēonin dash (fėrlig). Dashi ishte i zbukuruar me bojė tė kuqe (kabloshi dhe kurrizi) dhe me nga njė mollė tė ngulur nė majat e brirėve tė pėrdredhur, shkruan Gjokė Dabaj1. Stipēeviqi2 shkruan, se Ilirėt nė objektet zbukuruese kishin edhe simbolin e dashit, i cili “ka mundur tė ketė edhe domethėnien e simbolit tė plleshmėrisė”.
     lexo mė shumė

 

Bisedė me deputetėt

 

Biri im, Leka i lindur nė Prishtinė, me bashkėshorten Anitėn, e lindur nė Krythė (Ulqin), jetojnė nė Kanada. Katėr prindėrit e tyre jetojnė nė Braticė e Krythė (Ulqin) dhe janė nėnshtetas tė Malt tė Zi. Anita ka nėnshtetėsinė malazeze. Lekės dhe Anitės nė Kanada u lindi Simona. Kur njė prind ėshtė nėnshtetas i Malit tė Zi, ata ishin tė njoftuar qė kanė tė drejtė ta regjistrojnė bijėn e vet nė vendlindjen e nėnės (Ulqin), ashtu qė ajo tė bėhet nėnshtetase e Malit tė Zi. Mirėpo, zyrtarėt e administratės e refuzuan kėrkesėn e tyre me arsyetim se Simona ka lindur nė Kanada dhe Leka nuk ėshtė nėnshtetas i Malit tė Zi.      lexo mė shumė

 

Pleqtė - bekimi i shoqėrisė

Edhe kėtė vit Kisha Katolike Braticė – Kullomzė, mė 23 tetor 2011, organizoi festėn e tė moshuarve pėr tė tretėn herė.
Kjo festė gjithmonė organizohet nė sallėn “Chiara Luce Badano” nė Kullomzė, ku marrin pjesė me dhjetėra tė moshuar. Ata i shėrben dhe i priten mirė rinia, nė ē'mėnyrė e ndiejnė vetėm mė tė ri, atyre pėr disa ore
     lexo mė shumė

 

Letėrsia dokumentare e Buxhovit

Manifestimi i sivjetshėm i ėshtė kushtuar veprimtarisė sė shkrimtarit dhe publicistit tė njohur nga Kosova, Jusuf Buxhovi. Me kėtė rast ėshtė pėruruar romani i tij i fundit „Lufta e fundit e Bashkim Kosovės“, pėr tė cilin ka folur kritiku letrar Ramadan Musliu.
     lexo mė shumė

 

Nga libri ULQIN, TI KALA - HAJRO ULQINAKU     lexo mė shumė

 

DIASPORA RRĖZĖ BJESHKĖVE TE GUCIA

Shkruan: Leonora Hasangjekaj

Nė luginėn piktoreske dhe atraktive Grebajė, rrėzė Bjeshkėve jo larg Gucisė, e cila kohėt e fundit ėshtė shndėrruar nė vendbanim eko-turistik dhe rekreativ, mė 31 korrik 2011, ėshtė mbajtur manifestimi “Dita e diasporės”, i pesti me radhė, i cili mbahet nė kuadėr tė manifestimit “Vera e Gucisė”.
     lexo mė shumė

 

MANIFESTIMI “DITĖT E SHNA NOUT”

Shkruan don Gabriel Grabanica

Shna-Nou (shėn Ndout), pajtori i Kishės Katolike nė Braticė, pėr herė tė parė u festua me njė mori aktivitetesh sportive, kulturore e fetare, tė cilat jehuan nė qytetin tonė dhe rrethinė.
Festimi filloj tė hanė (06.06.2011) me turnirin futbollistik, ku morėn pjesė 12 ekipe tė trevės sė Ulqinit.
     lexo mė shumė

 

Popullore           lexo mė shumė

 

Popullore II          lexo mė shumė

Poezi          lexo mė shumė

 

 Tė ndryshme          lexo mė shumė

 

 

 

       

2006

webmaster buzuku