Ndihma Shoqatės “Don Gjon Buzuku”

Pėr aktivitetet e folklorit si dhe pėr simpozium shkencor ndihmuan:

Vahid Qazim Cenaj, Foto Studio-Video “ARS”, Ulqin (foto-shėrbimi)
Zefi Gjonit Lucit Nojs-Kovaēi (Pema), Villa “BINDI”, Ulqin (akomodimi i pjesėmarrėsve)
Organizata Turistike Ulqin - €200
Xhavit Hoxha “Miami Beach”, Ulqin - €150
Kėshilli Nacional i Shqiptarėve nė Mal tė Zi - €100
*
Shoqata “Don Gjon Buzuku”, Ēikago - $1300
*
1.Mark Kola Pecaj-Ljare – New York $100
2.Mark Lubi Gjokaj – Zogaj- New York $100
3.Filja (bashkshortja ) Pashko Gjokaj - Zogaj-New York $100
4.Marku Gjergjit Macit Pecoviq – Ljare- New York $100
5.Gjura Jakut Zefit Markolaj – Ljare- New York $100
6.Ahmet Shaban Zeka – Qyrkaj (Filadelfia) – SHBA $100
7.Fran Nikolla Gjokaj – Zogaj- New York $50
8.Pjeter Marku Pecaj- Ljare – Meriland SHBA $50
9.Zefi Lubit Gjokaj – Zogaj- New York $300
10.Tomė Dedė Shkreli – Amull- New York €100
11.Zefi Kol Nushit-Brisk, Bishti Malit, Ulqin-New York $100
12.Frani Lazėr Curaj $100
13.Fondi Don Simon Filipaj – New York $500
*
Nga donatoret e ndryshėm nė diasporė (New York) $1400
*
Iniciatorėt pėr mbledhjen e tė hollave ishin ZEFI LUIGJ - GJOKAJ, Zogaj, dhe EJLL PREĒ GJINI-ZAGREDA, Reē, tash tė dy n'New York.
*
Shoqata “Don Gjon Buzuku”, Ulqin; tel. 030 450 262, cel. 069 324 032, 069 229 125.
Nė emrin e tė gjithė anėtarėve tė Shoqatės, falėnderoj tė gjithė donatorėt qė nė mėnyra tė ndryshme ndihmuan organizimin e konferencės shkencore.
Kryetari Zef Lukiqi


Ndihmuan revistėn Buzuku 36
(Renditja si mbas abecedės)
Antoni Kols Lucit Nojs-Kovaēi, Ulqin, tash n'Melburn,
Australian-$100.
Dr Daut Shaqir Gjoni, MD, Selitė, Ana e Malit,
Ulqin, tash nė Cameron, MO, USA-$100.
Enver Shaban Lika, Bostane (Shtoj), Ulqin-€50.
Gjergji Gjonit Niks Kol'Niks Pjetėr'Gjonit Gjergj
Gjonit-Dobreci, Braticė (Ulqin), tash n'Kanadė-
€100.
Kola'j Luk's Macit Luk'Pālit-Pecaj, Mali Bardhė,
Ulqin-€20.
Kreshnik Juniku, Gjakovė, tash nė Belgjikė-€20.
Lezina Karaliolios, e bija e Pjetrit dhe Maries Lulaj, nga
Kullomza, Ulqin, tash n'Vankuver, Kanada-€50.
Lori Luks Pers Gjelos Markut-Stanaj, Braticė, Ulqin, tash
n'Melmurn, Australi-€50.
Nikoll Tom Gegė Gjoni-Koēaj, Kllezėn, Ulqin, tash
n'Melburnė, Australi-$50.
Preēi Sims Jakut-Junku, Gaē, Ulqin, tash nė Dorchester,
MA, USA-$100.
Ruzhdi Qazim Ravja, BRATICA COMMERCE,
Ulqin-€50.
Ju po e mundėsoni botimin e revistės. Redaksia u falet nderit. Qofshi gjithmonė faqe bardhė.


 

 

 

 

Ndihmoi pėr rrugė
Gjergji Gonit Niks Kol'Niks Pjetėr' Gjonit Gjergj'Gjonaj-Dobreci (12.7.1931-), prej Bratice, Ulqin, qė zu vend nė Kanada, mė 1971 ndihmoi me 3.000 dollarė kanadez pėr meremetimin e rrugėve nė katundin e vendlindjes. Ai bleu edhe kumonėn e kishės nė Braticė. Nė atė kohė nė Kanada, ku Gjergji punonte, njė shtėpi kushtonte rreth 10.000 dollarė. Gjergji me tė shoqen Angjėn jetojnė nė Vankuver (Kanada); ata rritėn 4 bija dhe tash kanė nipa e mbesa.

 

 

 

 


Shestanasit thonė*

Aj qi mytet, kapet edhe pėr shkumė.
Ā mé, ā vré (baktinė, bagėtinė).
Dy herė flitet n'mulli.
E bukur si drita.
E bukur si zāna.
E gjien kupa kapakun.
E kį bā fet e fanķ (copė e grin).
E kį gjetė kupa kapakun.
E kį gjetė vekshi kapakun.
E ka hangėr livadhin.
E kį kapė punėn pėr bishtit.
E ka kullotė livadhin.
E mira e ka t'mirėn.
Fet e fanī.
Fiqtė n'trinė – shiu n'shpinė.
Fjalėt e mira e gurtė n'strajcė.
Fle si i dekun.
Floktė e g'jata – ment e shkurta.
Folja hakun.
Furterja n'zjarm e peshku n'det.
Gjarpni isht ora'e shpisė.
Gjarpni – ora'e shpisė.
Gjien kupa kapakun.
Hajt, se nuk je pej sheqerit.
Hupen pį shesh e nishan.
I dekuni me t'dekun, i gjalli me t'gjallė.
I demė, i bāmė bėrlotė.
I hypi xhirāmi (sėmundja, e keqja).
I kā puntė pupa.
Isht si vösa t'para diellit
Ja isht vardisė.

Shih frazat e botuara edhe nė Buzuku 15/2004:23, Buzuku 24/2007:23, Buzuku 25/2007:20, Buzuku 26/2008:22, Buzuku 28/2008:23, Buzuku 29/2009:23, Buzuku 32/2010:23 dhe Buzuku 33/2010:23.
*Shestanasit – shqiptarė me banim ose me rranxė nė Shestan, Pinē, Ljare, Brisk ose Thtjan (pjesa perėndimore e Kranjės, nė jug-perėndim tė Liqenit tė Shkodrės, rrethi i Tivarit).
Mblodhi Simė Gjon Dobreci