N'Ēikago festojnė

Shestanasit n'Ēikago t'Amerikės ēilin shkollėn shqype; ashtu ruhet gjuha e t'parėve; ata i ruejnė adetet e moēme, kėrcejnė e luejnė valle shqiptare.

 

Shkruan Manda Lukiqi, sekretare e shoqatės “Don Gjon Buzuku” nė Ēikago

Shoqata Don Gjon Buzuku ėshtė aktive nė Ēikago dhe ka njė pjesėmarrje tė rregullt tė komunitetit shqiptar nė aktivitetet e organizuara tė saj. Nė emrin e tė gjithė anėtarėve tė Shoqatės Don Gjon Buzuku nė Ēikago kemi dėshirė tė falėnderojmė tė gjithė anėtarėt e degės sė Ulqinit pėr pėrkushtimin e tyre nė mbajtjen gjallė tė kulturės dhe traditės tonė. Dega e Ēikagos premton qė do tė vazhdojė tė mbėshtes tė gjitha organizatat motra nė veprimtaritė e tyre. Ne jemi krenarė pėr shumė aktiviteti qė i kemi organizuar kėtu nė Ēikago.
Shumica e kėtyre aktiviteteve janė tė dokumentuar nė faqen tonė tė facebook-ut. Kjo faqe ėshtė nė dispozicion pėr tė gjithė publikun dhe pėrmban shumė fotografi tė tė gjitha ngjarjeve qė kemi sponsorizuar viteve tė fundit. Ne jemi njė komunitet i vogėl, megjithatė ne vazhdojmė tė influencojmė anėtarėt e komunitetit duke sponsorizuar aktivitete qė kultivojnė gjuhėn dhe traditėn tonė. Emri i faqes tonė nė Facebook ėshtė “Shoqata Don Gjon Buzuku/Don Gjon Buzuku Association-Chicago-Ulqin.” Ne ftojmė tė gjithė njerėzit qė tė vizitojnė faqen tonė dhe tė bėhen anėtar tė saj. Ne gjithashtu shpresojmė qė sė shpejti do tė kemi edhe njė website.
Mė 30 janar tė vitit 2011 shoqata jonė e organizoj takimin vjetor nė restorantin e Lekė Briskut tė quajtur Brisku's Bistro. Nė kėtė mbledhje Viktor Brisku u zgjodh pėr kryetar dhe Paul Jankovic pėr nėnkryetar. Manda Lukic vazhdon tė jetė sekretaresh dhe Arben Pema ėshtė arkatari i sapozgjedhur. Gjithash-tu Tereze Nrekaj ėshtė asistentja e arkatarit. Anėtarėt e bordit janė: Adria-na Brisku, Blandina Brisku, Ana Junko-vic, Tom Junkovic, Irena Junkovic, Anton Lukic, Frano Marovic, Roza Ma-rovic, Anton Nrekaj dhe Niko Paladin.
Kėta pesėmbėdhjetė anėtarė tė shoqatės janė zgjedhur tė reprezentojnė komunitetin e Ēikagos dhe tė bėjnė qėllimet e kėsaj shoqate realitet.
Mė 24 prill te vitit 2011 shoqata jonė gjithashtu organizoj festėn e Pashkėve ku tė gjithė pjesėmarrėsit patėn mundėsinė tė shohin njėri-tjetrin, tė shijojnė njė drekė tė shijshme dhe tė kėrcejnė valle shqiptare nė kėtė ditė tė shenjėt. Fėmijėt u kėnaqen me Lepurushin e pashkėve i cili solli me vete vezė ngjyra-ngjyra dhe dhurata pėr tė gjithė fėmijėt. Nėnat dhe gratė sollėn lloj lloj ėmbėlsirash tė cilat i kishin gatuar special pėr kėtė ditė. Bukuria e kėsaj dite mund tė shihet nė fotografitė e vendosura nė faqen tonė tė facebook-ut.
Tornamenti i Skamilit u mbajt mė 21 maj 2011 te Brisku's Bistro. Fituesit e kėtij tornamenti tė vitit 2011 ishin: Gjok Briskovic, Kola Kolovic dhe Paul Jankovic.
Mė 5 shtator shoqata jonė organizoj piknikun vjetor ne Bunker Hill tė Cikagos. Edhe pse koha ishte pakėz e ftohtė, tė gjithė tė pranishmit patėn shumė qef. Tė rethuar pranė zjarrit tė moshuarit kujtuan me nostalgji ditėt kur ishin tė vegjėl nė Ulqin.
Sivjet festa e Krishtlindjes do tė mbahet mė 17 dhjetor. I ftojmė tė gjithė tė interesuarit tė shikojnė fotografitė qė do tė i vendosim ne faqen tonė tė facebook-ut.
Pėrveē organizimit tė festės sė Krishtlindjes, festės sė Pashkėve, Tornamentit tė Skamilit dhe Piknikut vjetor, ne jemi duke u munduar tė hapin njė shkollė shqipe ku fėmijėt tanė do tė kenė mundėsi tė mėsojnė gjuhėn shqipe. Shpresojmė qė sė shpejti do tė kemi njė kurrikulum, libra Shqip-Anglisht dhe njė mėsues ose mėsuese. Pėr tė ruajtur gjuhėn tonė ne mendojmė se ėshtė me rėndėsi qč kjo ėndėrr e jona tė bėhet realitet. Ne kemi shumė punė pėr tė bėrė si njė komunitet dhe ne jemi gjithmonė nė kėrkim tė mbėshtetjes dhe tė anėtarėve tė rinj. Ne planifikojmė tė vazhdojmė tė punojmė me shpresė se njė ditė fėmijėt tanė do tė marrin pėrsipėr atė qė ne kemi filluar dhe tė vazhdojnė traditėn tone pėr ruajtjen e kulturės dhe trashigimisė.
Me dėshirėn qė tė ruajmė veshjen kombėtare tė Shestanit, ne gjithashtu kemi planifikuar tė bėjmė njė You Tube Video “Si tė vishesh nė kostumin tradicional Shestaneshė”. Ky video do tė pėrmbaj njė shpjegim pėr shumėllojshmėrinė e pjesėve qė janė tė nevojshme pėr kėtė veshje si dhe udhėzime nė shqip dhe anglisht. Do tė shėrbejė si njė mjet qė i mėson tė gjithė brezat e ardhshėm tė grave tė interesuara nė veshjen tradicionale shestaneshė. Ky YouTube video do tė jetė njė rekord qė do ta ruaj kėtė traditė tė rrėnjosur thellė nė histori.


Festa e flamurit – 28 nėntori

 

Shkruan Dr. Prof. Bahri Brisku

Me iniciativėn e Kėshillit Nacional Shqiptar, selia nė Ulqin, nė mėnyrė mė solemne u festua 99 vjetori i ngritjes sė flamurit dhe rithemelimit tė Shtetit Kombėtar Shqiptar. Nė fillim tė programit e mori fjalėn kryetari i Kėshillit Nacional Shqiptar, Z.Tahir Tahiri, i cili veē tė tjerave evidentoi peshėn dhe rėndėsinė e madhe qė ka pėr Shqiptarėt kjo festė e madhe kombėtare.
Nė programin e solemnitetit morėn pjesė njė seri kėngėtarėsh dhe recituesish tė cilėt kėsaj feste i dhuruan disponim tė madhėrishėm. Nė paraqitjen artistike, jehon tė madhe bėri Bruno Shllaku me bashkėshorten nga Shkodra, tė cilėt me ndjenja tė thella kombėtare recituan njė tubė vargjesh nga poeti i madh kombėtar – Gjergj Fishta. Me kėtė rast vlen tė ceket edhe demonstrimi shumė i qėlluar i Shoqatės Kulturo-artistike nga Ulqini. Nė kėtė demonstrim tė valleve, koreografi Musa Hoxha, kishte vendosur edhe momente simbolike shumė tė qėlluara kombėtare tė cilat e begatuan kėtė solemnitet me ndjenja tė vrullshme. Publikun e kėnaqi me melodinė e fyellit edhe Marku'j Niks Markut Niks Tags-Tagonj, tė cilin e pėrcillte me flamur kombėtar i riu Pala'j Niks Pals Kols- Peconj, tė dy ljarnjan, tash nė Bisht t'Malit, Ulqin.
Njė ndėr kunorat mė tė vlefshme e kėtij programi pa dyshim qe interpretimi i Valles sė Shestanit. Sipas opinionit tė pjesėmarrėsve kjo valle ėshtė njė perlė shumė e ēmueshme e valleve tona mbarė kombėtare. Kjo demonstroi njė vallė shumė tė lashtė tė cilin spektatorėt e mirėpriten me duartrokitje frenetike duke u ngritur nė kėmbė nė shenjė tė respektit pėr ritmin dinamik autokton tė trevės sė Krajės, tė pasuruar me ritmin e Kreshnikėve tė traditės sė lashtė kombėtare. Shoqata Gjon Buzuku me aplikim e kėsaj valle tė Shestanit tė Krajės, ka shėnuar njė kontribut tė veēantė tė trashigimisė tonė mbarė kombėtare. Pėr kėtė epitet cilėsor mė sė miri na dėshmon interesimi i shumė qendrave tė hapėsirės tonė kombėtare qė shprehim pėr vallen e Shestanit, duke i ftuar qė nė vendet e tyre tė marrin pjesė me kėtė program tė valleve nė manifestimet e mėdha folklorike qė organizohen atje. Deri tani ansambli i valles sė Shestanit tė Krajės sė Sipėrme, ka marrė pjesė me programin e vet nė shumė qendra shqiptare, prej tė cilave nė kėtė rast po veēojmė festivalin e folklorit nė Sarandė, ku kanė marrė pjesė 34 grupe folklorike nga mbarė trevat shqiptare; kėtu vallja e ashestanit fitoi vendin e DYTĖ, qė pėr ne do tė thotė njė arritje shumė e pjekur artistike e kėsaj valle. Pėrveē shėnimeve tė rezultateve koreografike tė kėsaj valle, kjo u dallua me tė madje edhe pėr veshjen interesante dhe shumė tė lashtė shqiptare. Prandaj, shoqata jonė Gjon Buzuku duke investuar nė mėnyrė tė pakursyeshme pėr sigurimin e veshjes sė Krajes sė Sipėrme – Shestanit, shėnoi njė gjest shumė tė vlefshėm jo vetėm pėr Krajėn, por me peshė tė veēantė mbarė kombėtare. Ndaj, duhet tė vazhdohet kultivimi dhe pasurimi i mėtejshėm i kėsaj dhe valleve tė tjera tė shpatijeve tė katundeve nėn Rumi. Me tė tilla aktivitete na mbrojmė identitetin tonė shqiptare.
Pas kėtij programit festiv, Kėshilli Nacional i Shqiptarėve ka pėrgatitur njė koktej tė pasur dhe dinjitoz, ashtu siē e meriton kjo festė e madhe kombėtare.
Ulqin, mė 28 Nėntor 2011.