Manifestim kulturor nė Tėrgajė tė Malėsisė sė Tuzit

'Vera nė Cem - 2006’

Shkruan Rrok Dushaj, Tuz

Me 11 gusht 2006, fillimin e manifestimit kulturor “Vera nė Cem” e shėnuan kėnga kushtuar Tėrgajės, kėnduar nga Gjon Gjolaj, si dhe recitimi i Anton Lulgjurajt (vargje tė Gjergj Fishtės). 
Nė emėr tė shoqatės kulturore artistike “Gruda” mysafirėt e shumtė i pėrshėndeti kryetari i saj Rrok Gjolaj, i cili, duke e shpallur manifestimin tė ha-pur, u shpreh se “Gruda”, vitin e kaluar, sė bashku me shoqatat e tjera nga Malėsia themeluan kėtė aktivitet dhe e shpallėn tradicional dhe kjo me siguri do tė vazhdohet edhe nė tė ardhmen. “Me aktivitetet tona vitin e kaluar, si dhe kėtė vit, kemi forcė dhe potencial, qė me mbėshtetjen tuaj morale dhe financiare, qoftė nga vendasit, qoftė nga diaspora, nė tė ardhmen kėtė manifestim kulturor ta bėjmė edhe mė tė bukur dhe mė madhėshtor. Ky manifestim nuk ėshtė vetėm i shoqatės “Gruda”, por i tė gjitha shoqėrive kulturo-artistike nga Malėsia. Mendojmė se kėtė manifestim, tashti tė shpallur tradicional, do ta ruajmė dhe do ta trashėgojmė pėr shumė vite pėr hir tė kulturės sonė nė Malėsi, pėr hir tė kulturės kombėtare shqiptare, pjesė e pandarė e sė cilės jemi”, tha nė fjalėn e tij Gjolaj 
Mė pas shoqėritė nga Malėsia, “Gruda”, “Besa”, “Besa e Trieshit” dhe “Liria” pėr spektatorėt e shumtė shfaqėn njė program me kėngė dhe valle.
Manifestimin e sivjetshėm e sponsoruan mėrgimtarėt tanė nga Detroiti.


 

'Logu i Bjeshkės 2006' 

Shkruan Rrok Dushaj, Tuz

'Besa' e Triepshit, organizoi manifestim kulturor, 'Logu i Bjeshkės 2006' nė Koritė tė Malėsisė

Shoqata kulturo-artistike'Besa' nga Triepshi, mė 4 gusht 2006, nė ambientin pitoresk tė Koritės, organi-zoi manifestimin e katėrt me radhė kulturor, 'Logu i Bjeshkės 2006', me ē'rast ajo grumbulloi njė masė tė madhe tė qytetarėve tė Malėsisė, pėrfshirė kėtu edhe mjaft mėrgimtarė nga diaspora. 
Duke u uruar mirėseardhje mysafirėve, kryetari i kėsaj shoqėrie, Lekė Mica-kaj, vuri nė dukje se 'ky manifestim ėshtė tradi-cional dhe, nė tė ardhmen, pretendon tė organizohet edhe mė mirė'. 
Pėrveē programeve tė shfaqura nga shoqatat 'Besa', 'Gruda', 'Shtoji' (nga Shtoji i Ulqinit) dhe kėngėtares nga Italia, Veronika Montali, (pjesėmarrėse nė San Remo), pikė kulmore e kėtij manifestimi ishte zgjedhja e 'Misit' dhe e veshjes mė tė bukur kombėtare.
Zef Ēoba (kompozitor, profesor nė Universitetin e Tiranės), Gjergj Gjonaj (regjisor i teatrit amator), Bruno dhe Paskualina Shllaku (artistė tė merituar), Mri Dedvukaj (femra e parė nė Malėsi qė ėshtė prezantuar nė skenė) dhe Veronika Montali, kėngėtare nga Italia ishin juria qė bėnė pėrzgjedhjen e 'Mis Bjeshkės 2006'. Nga vajzat qė defiluan nė skenė, ishte Ardiana Ujkaj ajo qė u zgjodh mė e bukura sivjet, kurse veshja mė e bukur kombėtare ishte ajo e Linditės Dedivanaj. Me kėtė rast fituesja e 'Misi 2005', Dritė Sinishtaj ia dorėzoi kurorėn fitueses sė sivjetshme. 
Organizatori, pėr disa nga bashkėpunė-torėt dhe miqtė e 'Besės' ndau edhe fletėfalenderime.
Kėshtu, Zef Ēoba, Bruno dhe Paskualina Shllaku, Gjovalin Gje-loshi dhe Patėr Pashku Gojēaj u shpallėn anė-tarė nderi tė SHKA-sė, kurse Nua Dedivani, (themelues i shoqė-risė), u shpall kryetar nderi. 
Realizimin e kėtij ma-nifestimi e ndihmuan bashkatdhetarėt nga Shtetet e Bashkuara tė Ameriukės dhe Argj-endaria 'Mikeli'.