Gurbeti2

 

Angjelina Marku Lleshi

 

Nėn Kala nji nat mė hanė

Nė breg tė detit asht ul nji nanė

Ēan pėr fėmin ēė si ka pran

Anė e manė kan marr dynjan

 

Dal nga dal po flet mė det

Lot pėr faqe rrjedhin et

Kujton djalin ēė e ka nė gurbet

Malli zemren ja dogji krejt

 

Kujton gjyshja nipat e vet

Ka deshir nė shtepi ti ket

T’ju kėndoj e pėrkund nė djep

K’shtu kah moti ka qen adet

 

                      Gjyshi e gjyshja kan mbet vet

Se i ndav i ziu gurbet,

Dikur ėnderr e keqe

E sot u ba realitet

 

Harrojn fėmija print e evet

Harroj borgj ēė i kan at’dheut

Pik nga nji pik loti bjen nė det

I  pėrben nana djalit vet

 

 

Syri u shtjerr as lot nuk ēet

K’thehu djal mos na le vet

K’thehu o bir k’thehu

Se u dogj kjo zėmėr krejt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalaja e Ulqinit

 

Angjelina Marku Lleshi

 

Oj Kalaja e Ulqini

Sa krenare aē madhėshtore

E lidhur ngusht mė detin si

Vėlla e motėr dor pėr dore

 

E plakur nė histori

Nė sulmė e trazira kalove

Por prap se prap Kala

Mbi tė gjitha kreshnike

E vigane ēendrove ti

 

Kur tė sulmuan e flakėn
Ta vunė, valėt e detit

Ndihėm tė ofrun,etjen e

Shpirtit ato ta shuan

 

Qe fortes pėr gjithė qytetin

Kurė tė huajt bregun sulmuan

Valėt e detit keqos u dallgėzuan

Mbrapa kthyn ēdo furtun

 

E nė muret tua prap pushun

Nė muret tu Kala, valėt

Prap gjeten ēėtesi kėshtu tė
Mirėn mė tė mir gjithmon ua ke kthy

 

 

Nji kand tanin oj Kala

Nji sinjalizus vendin e ka

Vendin e ka gjetė nji pishtar

Ēė ėshtė udhėrrėfys pėr gjdo detar

 

Oj Kėshtjell oj Kala

Krenar duhėt tė jet ēdo ēytet

Ēe te ka ,se ēdo ēytet ēe ty te ka

Histori mbi supe mba.

 

 

 

 

 

Baki Ymeri

 

Fuqia e dashurisė

 

Me lėkurėn tėnde i shndrit yjet

Me zėrin tėnd i thith burimet,

Me buzėt tua i ngroh dimrat,

Me gojėn tėnde i shpreh lutjet,

Me sytė tu i verbėron agimet,

Me emrin tėnd i zbardh ditėt,

Me gjakun tėnd i stėrkuq frytet,

Me gjinjtė tu i shpėrthen netėt,

Me belin tėnd e vėrtit diellin...

 

Marrė prej Shpresa 1(77), 2006:28.

Zgjodhi Zef Lukiqi, Ulqin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  BETIMI   IM

 

Nė mėngjes herėt u zgjova

Dielli mbi mal kishte dalė

Krahėhapur mė pret  shkolla,

Mė thotė.-Mirė se vjen o djalė!

 

Dhe unė aty shkoj ēdo ditė.

Mėsuesit  i  pėrshėndes.

Betohem se s’kam me i koritė,

As babė, as nanė der’sa tė vdes.

  

 

 

                          JAM  MALĖSOR

 

S’di ē’ėshtė frika, s’di ē’ėshtė loti

Se jam rritė nė njė fis burrash.

Unė jam djalė qė m’ka lindė Hoti

Kam pi ujė  malesh e gurrash

 

                 Jem krenarė dhe kryet s’e ulim

                 Mbi kėto male madhėshtore.

                 Mbajmė nė zemėr Dedė Gjo Lulin

                 Edhe besėn  tonė malėsore.

 

Falem nderit  prindėve    mi

Qė mė rritin  e  edukojnė,

Fort  ta  duam  kėtė   Malėsi,

Fort ta duam vendlindjen tonė.

 

                                   Nikollė N.Gojēaj- Nxėnės  kl. V

                                         Shkolla  Fillore - T u z

 

Ilirėt ia vunė themelet Kalasė sė Ulqinit