Kisha nė Dobrec

Nė Dobrec u riparua kisha - monument i trashėgimisė kulturore

 

Mė 23 korrik 2006 u ba pėrurimi i kishės qi u riparuo nė Dobrec (Ljare, jug-perėndim pej Liqenit t’Shkodėrs, rrethi i Tivarit). Para shum vjetsh kjo kishė kje rrenuo, dridhjet e tokės dhe moti e banė tė veten. Pėrveē 2 familjeve, nji katolike dhe nji myslimane, qi hala jetojnė nė Dobrec, tjerėt e lėshuon katunin, u shpėrdanė n’Tivar, Ulqin, Shtetet e Bashkuome t’Ameriks, 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kėshtu dukej kisha e Dobrecit mė 1971

Kanadė, Australi, nėpėr Evropė, n’Azi, Afrikė, Amerikė Latine. Mirpo, ata nuk e harruon venin e vet. Nji pej t’rinjve, Zefi Nocit Zefit Luks-Junkoviq pej Dobrecit, i cilli jeton n’Tivar, kije i pari qi u angazhuo pėr m’e ēuo prapė n’kamė kishėn n’Dobrec. Nji ditė dėshira e Zefit u plotsuo. Marku’j Gjergjit Macit-Pecoviq, Ljaras, me miqt e vet n’Nju-Jork, ku elle jetojnė, mlollen 5.600 dollar amerikan. Andrija‘j Gjonit Pjetrit Gjonit-Bitroviq pej Dobrecit, qi jeton n’Tivar, lla nimė 3.000 euro. Kryeipeshkvi i Tivarit, mon. Zef Gashi lla 1.000 euro. Nimuon elle shum tjerė. Te Zefi u mlollen rreth 9.000 euro. Zefi, si lle Gjoni Gjergjit Macit-Junkoviq, i cilli jeton n’Zogaj t’Ulqinit, u angazhuon qi me filluo punėn. Deri te kisha s’kishte rrugė, ashtu qi u desh me kval me e bajtė t’gjill materialin, se me aq pare qi kishin nuk mjathtonjshin pėr kishė lle pėr rrugė.

Stjepa’j Markut Prenēit-Maleviq, Marku’j Niks Mark Nik’ Tags lle Stjepa’j Tonit Mark Tags, Ljaras, por jo me banim nė Ljare, e moren kishėn me e goditė (rindėrtuo) ma tepėr si bamirės e jo vetėm pėr interes. Ata punuon pa pushim, e rindėrtuon kishėn shum shpejt lle i llanė pamjen qi e kishte pasė dikurė.

Pak para se u kryo kisha, Preēi Sims Jakut Simonit Nik’Junkut, dobrecas qi jeton n’Boston, Amerikė, bashkė me kushrinjt Franin Junkoviq, Filipin Junkoviq, Pjetrin Junkoviq dhe Zefin Junkoviq nisen 10.000 euro, me t’cillat u ba rruga deri te kisha, si lle rrethi pej metalit, i mirė lle i bukur pėr lakmi.

Luka’j Markut Kols Bitraj (Bitroviq) dhe Pala’j Zefit, t’dy pej Dobrecit, qi punojnė Gjermani, prunė kumonėn pėr kishė, ashtu qi u kryen t’tana gjanat e nevojshme.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kisha nė Dobrec mė 18 gusht 2001

Masi kryeipeshkvi i Tivarit nuk mujti me arllė, kishėn n’Dobrec e pėruroj dhe e bekoj dom Frani, i cilli nji kohė t’gjatė ka shėrbye n’Ljare, kurse tash n’Shtoj t’Ulqinit. Dom Frani e majti meshėn lle predikoj n’gjuhen shqype t’Shestanit, n’ē’mnyrė aj neroj shestanasit e tubuom, afėr 200 vetė, ku binjshin n’sy elle shestaneshat e veshuna nė takām shqyptarė; kjo veshje e mrekuluoshme e shestaneshave isht e moēme mā shum se dy mi vjet. Dom Frani i pėrshneti t’pranishmit, pėrveē nė gjuhen shqype, edhe n’gjuhėn malazeze. Aj u falemneruo t’gjithvet atyne qi nimuon e punuon bashkė, ashtu  qė kjo kishė e vogėl, por shum e bukur u krye si u dishruo. Dom Frani tha qi Dobreci ka pasė gjithmonė burra t’nershėm, trima e bukdhanė. Aj tregoj pėr njė nollje t’hershme, kur mretneshėn Helenė (Jelena, Lenė), n’rrugė pej Shkodėrs pėr Tivar, e zuni akshami n’katunin Dobrec. Burrat e Dobrecit e pranuon atė si mretneshė bashkė me pėrcjellsat e saj. I ēilen shpijat e veta, i priten me bukė, u shtruon me fjetė, si burra qi e kishin hadet. N’e nesrije kije mot i lig, mretnesha u detyruo t’jes n’Dobrec. Burrat e Dobrecit me t’parin e tyne, Macin e Niks, pėr musafir prenė nji muzat e u llanė mish e bukė. Mretnesha Helena, para se t’shkoj, u falemneruo dobrecasve tuo u thanė qi kudo qi ka kjenė, nuk ka kjenė kshtu mirė e pritun si tek ata. Si shpėrblim, ajo i emnoj grofa ose konta t’Ljares. Kjo e thirrun kont n’Evropė n’atė vakt pati itibarė t’mall. Biskupi Dobriēiqi, me drellinat e veta, jav merr Junkajve ket thirrje dhe vetin e shpallen grof. T’gjitha dokumentet tjera janė ruojt brez mas brezit te Maci Niks e Nika’j Macit. Sot gjinen te Nika’j Markut Junkaj n’Zogaj (Gaē) t’Ulqinit.

Elle ksaj herė nėr dobrecasit e sotit nuk ka munguo burrnia dhe fisnikija e t’parve tyne. T’gjill nimuon qi kyj projekt t’realizohet. Mas meshės lle bekimit t’kishės, dom Frani bani me ditė qi kjo ishte elle dishira e mns. Pjetėr Perkoliqit, i cilli i falėneron t’gjith pėr punėn qi kanė ba. Si nip Dobrecit, famullitar dhe biskup i Tivarit n’penzion, aj ka pasė dėshirė me kjenė sot ktu dhe bashkė me festuo ket ditė t’malle, po smunja e naloj.

Mas meshet, pėr t’tanė qi ishin aty u vunė tavolinat me t’gjilla t’mirat, hé e pije sa kush desh. Dobrecasit e sotit kshtu e vėrtetuon qi me mish e me shpirt i nerojnė adetet e t’parve vet.

Shestanasit n’vend tė dh pėrdorin ll.

Shėnoi Gjergji Leks Macit Kols, Shestanas, nip i Dobrecit, Fusha e Tivarit, mė 25.8.2006.

 

 

Nimuon pėr kishė nė Dobrec

Jetojnė n’Shtetet e Bashkuaeme t’Ameriks

Marko Pecoviq            2.000$

Djoko Pecoviq               500$

Nikolla Markoloviq    1.000$

Musa Musoviq              200$

Beqir Braciq                 100$

Slavko Vukiq               100$

Zefa Ēeliq                    100$

Qazo Xhaferoviq         100$

Enver Selmanoviq       100$

Marija Lukoliq            100$

Nahip Spahiq              100$

Rizo Muratoviq          100$

J.Kiki Rigoski            100$

Zefa Briskoviq           100$

Djoko Maleviq           200$

Marko Lukoliq           200$

Idriz Musoviq            200$

Duko Drekoviq         200$

Djuro Markoloviq     100$

Sunan Musoviq         100$

Omer Metoviq          100$

Qamil Musoviq          50$

Kta 5 nisen 10.000€:

Preēa Junkoviq

Frano Junkoviq

Filip Junkoviq

Petar Junkoviq

Zefa Junkoviq

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Venalitė

Andrija Bitroviq        3.000€

Zef Gashi, nadbiskup 1.000€

Dragan Marstjepoviq    500€

Petar Perkoliq               300€

Aleksandar Niloviq       200€

Branko Niloviq             100€

Loro Junkoviq               100€

Luka Junkoviq               100€

Mitar Junkoviq              100€

Filip Maleviq                 100€

Ana&Tomo Stojanoviq  100€

Palina&Djona Stanoviq  100€

Djerdja Perkoliq             100$

Nikolla Simonoviq           50€

Dragan Kojēiq                  10€

 

Nimuon elle:

Djoko Niloviq: 8 kub ranė

Nikolla Junkoviq: 2 kub ranė

Jozo Jankoviq, Krythė: kryqi, rrasė oltari

Kolė Dabi: pllakat pėr n’kishė mrena

 

 

 

Nė pėrurimin e kishės ishin grumbulluar nja 200 vetė