SHPALLE

 

Bursė pėr studentė dhe nxėnės
Kryesia e Fondacionit 'Dom Simon Filipaj' do tė ndajė bursė pėr njė numėr tė caktuar tė studentėve shqiptarė. Me shkrim ose pėrmes e-mailit tė Fondacionit, tė interesuarit t'i paraqesin kėto dokumente:
1.emri, mbiemri dhe mosha 
2.emri, mbiemri dhe vendlindja e prindėrve
3.shkolla dhe viti shkollor i kryer
4.dėftesa me nota tė shkollės sė mesme 
5.dėftesa me nota tė fakultetit/universitetit
6.profesioni qė studenti ka zgjedhur

Adresa e Fondacionit: Dom Simon Filipaj Foundation, Park West Station, P.O. Box 20743, New York, NY 10025, USA. 
E-mail: DSFilipajFond@aol.com 
Kryetari: Tom D. Shkreli

Z. Fran Lazėr Curaj, prej Shnjergjit, Ulqin, tash nė Nju-Jork, Amerikė, nė emėr tė Fondacionit 'Dom Simon Filipaj', ka shpėrndarė ndihma pėr manifestimin e ardhshėm Pranvera nė Anė tė Malit (Ulqin), pėr familjen e Qamil Kapllanit-Tahiri nė Lisna (Ana e Malit) dhe pėr familjen e tė bijve tė Roze Briskut nė Braticė (Ulqin).

 

 


Po shkon sheni turbull 

Po shkon sheni turbull-oė
Me nji djalė tė mytun-oė,
Shkon e āma bregut-oė
Tue kja, tue vajtue:
Se ē'e zeza m'gjeti mue,
Qi m'u myt-e djali mue.
-Sa vjet zi ti ke me shkue?
Sa t'piqet mali me mal.

Po shkon sheni turbull-oė
Me nji djalė tė mytun-oė,
Shkon e motra bregut-oė
Tue kja, tue vajtue:
Se ē'e zeza me gjet mue,
Qi m'u myt-e vllaji mue.
-Sa vjet zi ti ke me shkue?
Sa t'zbardhohet pena korbit.

Po shkon sheni turbull-oė
Me nji djalė tė mytun-oė,
Shkon e shoqja bregut-oė
Tue kja, tue vajtue:
Se ē'e zeza me gjet mue,
Qi m'u myt-e burri mue.
-Sa vjet zi ti ke me shkue?
Sa t'ēilnje lule qershija.


Ndihmuan revistėn Buzuku nr 20
Familja e Noc Matisė Gjonaj, Reē, Ulqin, tash nė Nju-Jork
Xhemal Qazim Cuf-Ravja, Braticė, Ulqin, VETERINUM-Totosh 
Ejll Zagreda, Reē, Ulqin, tash nė Nju-Jork
Fran Lazėr Curaj, Shnjergj, Ulqin, tash n'Nju-Jork, Amerikė
Senad Qamil Sulejman-Pelinku, Tivar, tash n'Njojork 
Zef Gjokaj, Zogaj, Ulqin, tash nė Nju-Jork
Dr Reshid Rasim Llolla, Kodrat Ulqin
Nika'j Stjeps Zefit Pjetėr Gjonit-Nilaj, Braticė, Ulqin
Ibrahim Milla, MILLA Impex, Ulqin
Ruzhdi Qazim Cuf-Ravja, Ulqin - Bratica commerce 
Nika'j Kols Sims Gonit-Simonaj, Braticė, Ulqin

Qofshi faqe bardhė. Redaksia ėshtė mirėnjohėse.


Pak Krypė

 

1.Askush nuk tė bėn tė ndihesh i dobėt pa pėlqimin tėnd (Eleonora Ruzvelt).
2.Pėr mua, tė kėndosh ėshtė njė mėnyrė e ikjes nga kjo botė. Ėshtė njė botė krejt tjetėr. Unė nuk gjendem mė nė tokė (Edith Piaf). 
3. S'ka njeri qė tė vdesė urie, kur di tė punojė. Uria i mban kėmbėt pėrpara portės sė njeriut punėtor dhe nuk guxon tė hyjė (B.Franklin).
4.S'ka natė qė nuk pėrfundon me mėngjes (turke)
5. Etapa e fundit e zhvillimit mendor tė njė burri e tė njė gruaje nuk mund tė arrihet ndryshe, pėrveē se duke kryer drejtpėrdrejt detyrėn prindore (H.Spanser).
6. Gruaja mentake dhe gruaja gjeloze janė dy gjėra tė ndyshme (F.Dostojevski).
7.Sido qė tė jetė, martohuni. Nė qoftė se merrni grua tė mirė, do tė jeni i lumtur; nėse merrni grua tė keqe, do tė bėheni filozof, gjė qė ėshtė mrekulli pėr njeriun (Sokrati). 
9.Rrena i ka kam't e shkurta (popullore).
10.Fjala mundet tė luajė vendit edhe malet (toske, arvanitase).
11.Kadal beg se ka henek (popullore).
12.Mbas shiut del dielli (popullore).
13.U drejtohemi njerėzve tė panjohur, sepse gruaja jonė nuk na e vė veshin kur i flasim (Ramiz Kelmendi). 14.Fjala e popullit - fjala e Zotit (popullore). 
15.Qeni qė lehen nuk ha (popullore).
16.Thonė se, ai qė ka mend kėnaqet me tė tashmnėn, u gėlzohet gjerave qė ka dhe asgjė nuk i duket e padurueshme (Lukiani,120-190).
17.Kobi (fati i zi) i pleqve dėshmon mė sė miri dėshtimin e plotė tė kėtij qytetėrimi (Simon de Bovoar).
18.Gjithmonė ulet nė rrethin e parė. Nuk sheh mirė (Ramiz Kėlmendi).