BUZUKU NR 20

 

REVISTĖ E PĖRKOHSHME

INFORMATIVE, KULTURORE

E SHOQĖRORE

Boton:

Shoqata pėr kulturė " Dom Gjon Buzuku"

Kėshilli programor:

Gjergj Pepgjoni, Mr. Rrok Gjolaj,

prim.dr.Gani Karamanaga, prof.dr. Mentor

Disha, prof.dr.Hysni Hoxha, prof.dr.Jahja

Dranēolli, Vera Kovaēi, Lekė Brisku, Mitėr

Pekaj, Nikė Palkola, Gjystina Dabaj, Gjergj

Perkolaj, Zef Kovaēi, Mark Junku, Gjurė

Dabaj, Lubo Lukiqi

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

Ndihmės i kryeredaktorit

Gjekė Gjonaj

Redaksia:

Mr. Riza Rexha, prof.dr. Ruzhdi Ushaku,

Prof. Dr. Hajrullah Koliqi, Idriz Ulaj, Loro

Markiqi, Ali Gjeēbritaj, Pjetėr Ivezaj, dr.Lukė

Gjokaj, Kolė Camaj, Zef Lukiqi, Drane

Marvuēiqi, Gjokė Dabaj

Fotoshėrbimi:

Foto Studio Ars, Foto Rozafa, Foto Arb, Art

Foto Prishtinė, Foto Bruno

Realizimi artistik:

Fisnik Dobreci & Gazmend Ēitaku

Adresa e redaksisė:

Bulevardi Gjergj Kastrioti Skėnderbeu

Nr.tel. 085 401-384, 069 441-943

www.buzuku.cg.yu

E-mail: fdobreci@cg.yu; loromark@cg.yu

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin

Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi,

nr. 04 / 01- 466

Shtypshkronja Grafo, Podgoricė

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

Numri i llogarisė rrjedhėse

Banka komerciale malazeze A.D.

Ekspozitura Ulqin Nr. 510-0-40

Thirrje ne Nr. 510270393491001825

 

 

Gjergji Leks Macit Kols

Katuni Vuēdabaj gjinet n’kufi me Crmicėn. Si kanė bjesedue t’moēmit, Vuēa, nji dėjaloē i Nreks pej katunit Nrekaj (Shstani Posht, rrethi i Tivarit), shkon  e krijon katunin, qi u thirr simas emnit tij Vuēdabaj (Vuēedabiq). Vuēa u martue me malazeze dhe mori fenė ortodokse (pravosllave). kliko pėr mė shumė

Stėrnipat e shestanasve nė Arbanasi tė Zadrės s’e harruan Gjergj Kastriotin - Skėnderbegun

kliko pėr mė shumė

Arbanasi - pėrkujtojmė themelimin e tij
Shėnojmė 280-vjetorin e shpėrnguljes sė shestanasve. Ata zunė vend nė rrethin e Zadrės, krijuan vendbanimin Arbanasi. Revista e tyre FEJA/VJERA, sjell shkrime interesante. kliko pėr mė shumė

Ulqini, qendėr e madhe iliro-arbėrore

Shkruan prof. Dr. Jahja Dranēolli

Vendbanimi i Ulqinit daton nga shekulli XV-XII para erės sonė, kohė e cila veēohet me diferencime etnike dhe me paraqitjen e etnosit ilir nė histori. Kėtė qytet-lima e zėnė ngoje historianėt dhe gjeografėt e njohur tė antikitetit, Plini, Tit Livi, Ptolemeu dhe Tabela e Pojtingerit. Ndėrkaq nė Mesjetė historiani bizantin Kostadin Porfirogjeneti nė veprėn “De administrando imperio”. kliko pėr mė shumė

Fisnikėria e trimėria e Skėnderbeut 

Pėrgatiti Agim Bacelli 

Kėto dy letra janė tė vitit 1461, njėra e Skėnderbeut dhe tjetra e Joanes Antonius, gjatė njė replike para betejės nė Itali. Pėr vėrtetėsinė e tyre, unė nuk kam asnjė tė dhėnė, megjithėse kam kėrkuar nėpėr shėnimet e mija tė nxjerra para 25 vjetėsh nga revistat "Shkenca dhe Jeta"  kliko pėr mė shumė

Rexhep R. Ismani, arsimtar, drugdhendės e skulptor

Shkruan Frrok Kristaj, Prishtinė

Ky arsimtar i vyeshėm deri me tash ka ēelė dy ekspozita personale dhe ka marrė pjesė nė shumė tjera kolektive. Kėtė burrė me talent e preokupojnė motivet shpirtėrore tė etnisė shqiptare. kliko pėr mė shumė

Abetarja e Abetareve

shkruan prof. dr. Emil Lafe, Tiranė

Ėvetarėt e Naum Veqilharxhit njihen si tė parat abetare tė gjuhės shqipe. Ata libra tė vegjėl paralajmėruan dy abetaret e Kostandin Kristoforidhit mė 1867 dhe Allfabetaren e gjuhėsė shqip, qė u hartua nga Jani Vretoja, Sami Frashėri, Pashko Vasa e Koto Hoxhi dhe u botua nė Stamboll mė 1879. kliko pėr mė shumė

 

Rėndėsia e “Mesharit” tė Gjon Buzukut

Shkruan Gjon Keka, Prishtinė

Vepra e Gjon Buzukut, si vepra e parė e plotė shqipe dhe libri i parė shqip i botuar qė njohim deri tani, ka rėndėsi tė veēantė pėr historinė e shkrimit tė letėrsisė shqipe dhe sidomos pėr gjuhėsinė tonė. kliko pėr mė shumė

Shtėpia muze e Dedė Gjo'Lulit 

Shkruan Rrok Dushaj

Nė praninė e njė numri tė madh qytetarėsh tė Malėsisė, diasporės, Ulqinit me rrethinė, pėrfaqėsuesve tė institucioneve shkencore nga Shqipėria dhe Kosova, mė 6 prill nė Bardhaj tė Hotit, pavarėsisht nga moti me shi, u pėrurua shtėpia muze e heroit kombėtar Dedė Gjo'Lulit, kliko pėr mė shumė

SINODI I KISHĖS ARBĖRESHE DHE ĒĖSHTJA E GJUHĖS NĖ LITURGJI

shkruan Zef Chiaramonte, Palermo, Itali

Si dihet, arbėreshėt e Italisė nga pikėpamja kishtare janė pėrqendruar nė dy eparki ose dioqeza tė traditės lindore, kėshtu qė entiteti arbėresh pėrbėn pjesėn mė tė rėndėsishme nė sinodin e tė ashtuquajturės Kishė bizantine nė Itali. kliko pėr mė shumė

 

Informatė e Komisionit pėr Ndertimin e Permendores sė Nėnės Tereze, c/o Our Lady of Shkodra Church, 361 Hartsdale Avenue, Hartsdale, New York 10530.

Pėr vendosjen e trupores sė Nėnės Tereze nė Ulqin, shoqata “Don Gjon Buzuku” e mor mbi veti punėn pėr tė fituar lejen e Ministrisė sė Kulturės tė Malit tė Zi. Leja u sigurua me disa vjet vonesė. Atėherė u fillua tė mendohet pėr grumbullimin e tė hollave. kliko pėr mė shumė

 

Reēi sot

Reēi, katund nė breg tė Bunės, rrethi i Ulqinit, mė 1963/64 kishte 30 shtėpi me rreth 320 banorė, ku punonte shkolla fillore me 56 nxėnės. 
Sot Reēi jep pėrsh-typjen e katundit gati krejt tė braktisur. kliko pėr mė shumė

 

Gjuha e perėndive

As mund tė kujtojmė se me anėn e narkotikėve mund tė shohim tė vėrteta qė logjika nuk i shikon tek realiteti. Shohim thjeshtė pjellat e fantazisė tonė dhe jo realitetin e tė vėrtetėn. Pjella fantazie qė ushtrojnė njė magji, ndoshta njė bukuri, njė bukuri qė hedh njė hiē tė rėndė nė realitetit e jetės sė pėrditshme.  kliko pėr mė shumė

 

Pėrmallim pėr vendlindje

Hajro Ulqinaku LIBRI PĖR DETIN

kliko pėr mė shumė

 

 

Aktiviteti fizik dhe hipertensioni

Shkruan dr. Tefik Bekteshi

Hipertensioni (shtypja e tepėrt e gjakut) ėshtė njėra nga sėmundjet mė tė pėrhapura nė shoqėrinė e sotme. Pėr shembull, mbi 50 milionė amerikanė kanė hipertension. Tė pėrkujtojmė se hipertensioni pėrkufizohet si vlerė mė e lartė se 140/90 mmHg e shtypjes arteriale, kurse vlera normale do tė ishte 120/80 mmHg dhe mė e ulėt    kliko pėr mė shumė

 

Porosi e dėrguar

Dibėr e Madhe

kliko pėr mė shumė

Autobiografia e njė tė marri

Nonda Bulka

Njė kokėkrisur mė tha: Nuk i kam fare tė kthjellėta nė mendje, orėt e para tė lindjes sime. Aty-kėtu, disa kujtime tė errėta, tė humbura nė thellėsitė e trurit.
Ishte ditė prilli. kliko pėr mė shumė

 

Hyjnesha e ilirėve, tė parėve tonė.

Hyjnesha nė fron 

Me fillimet e para tė industrializimit tė qytetit tė Prishtinės, pėrkatėsisht mė 1951, me rastin e hapjes sė themeleve pėr objektin e parė industrial, tjerrtoren e pambukut, u zbulua njė lokalitet i jashtėzakonshėm nga koha e neolitit, nga periudha prej vitit 3000 gjer nė vitin 2500 para erės sonė. kliko pėr mė shumė

 

Poezi kliko pėr mė shumė

 

Tė ndryshme kliko pėr mė shumė

 

 

2006

webmaster g@zi