Informatė e Komisionit pėr Ndertimin e Permendores sė Nėnės Tereze, c/o Our Lady of Shkodra Church, 361 Hartsdale Avenue, Hartsdale, New York 10530.

Pėr vendosjen e trupores sė Nėnės Tereze nė Ulqin, shoqata “Don Gjon Buzuku” e mor mbi veti punėn pėr tė fituar lejen e Ministrisė sė Kulturės tė Malit tė Zi. Leja u sigurua me disa vjet vonesė. Atėherė u fillua tė mendohet pėr grumbullimin e tė hollave.
Nė Villa “Bindi”, pronė e Zef Kovaēit, u ēel diskutimi pėr grumbullimin e tė hollave. Ishin tė pranishėm Ejll Zagreda, Pashko Gjokaj dhe Zef Gjokaj, qė gjendeshin nė pushim veror nė Ulqin, si dhe anėtaret e shoqatės “Don Gjon Buzuku” Gjergj Pepgjoni, Zef Llukiqi dhe Zef Kovaēi. U morėm vesh, qė tė njoftohen njerėzit tonė nė Amerikė, kur tė kthehemi ne atje.
Ejll Zagreda, Pashko Gjokaj dhe Zef Gjokaj ishin tė mendimit qė tė krijohet kėshilli. Pėrkrahjen dhe ndihmesėn e dha edhe Dom Pjeter Popaj, famullitar i Kishės sė Zonjės sė Shkodrės.
Kėshilli i krijuar votoi qė atė ta udhėheqin 5 veta: Pashko Gjokaj, Ejll Zagreda, Mark Koliqi Shkreli, Tomė Dedė Shkreli dhe Fran Shtjefen Ēotaj. Pėr t'u kryer puna sa mė mirė, Kėshilli e pati qėllimin qė tė mbledh tė hollat dhe tė jetė nė kontakt me shoqatėn “Don Gjon Buzuku” nė Ulqin. 
Brenda pak kohe u mblodhėn rreth 70.000,00 dollarė nė Nju-Jork, Detroit dhe Ēikago. Nė Ēikago i bashkuan tė hollat Mark Gjoni Pema dhe Lekė Pjeter Brisku me shokėt e vetė. Menduam se u grumbulluan mjaft tė holla, pėr ē'arsye edhe e ndėrpremė fushatėn. Parku rreth pėrmendores u shtrua me granit mė tė mirė qė u gjet, ēka ishte dėshira e Kėshillit, mirėpo kjo kushtoi mė tepėr seē ishin grumbulluar tė holla. Mbikalimin e shpenzimeve e plotėsoi Pashko Gjokaj.
Ia rrisim nderin popullit pėr kontributin e dhėnė.
Pėr Komisionin z. Ejll Zagreda

 

Donatorėt qė jetojnė nė Nju-Jork, Detroit dhe Ēikago (Shtetet e Bashkuara tė Amerikės):

 

Alex Jak Lulaj               300

Alfred Zadrima                100

Anri Lukiqi                  100

Anri Marini Markiqi      100

Anrija L. Nilaj               200

Anton Gjon  Boga        500

Anton Kolė Ēotaj            200

Anton Lazrit Koēaj      150

Anton Lulaj                 300

Anton Pjeter Pekaj         100

Anton Pjetri Dedvukaj   100

Anton&Tereze Nrekaj   250

Anton Zadrima          150

Arijan Boriēi                 50

Arturi Gjuraj                  20

Bajram Salė Kraja          15

Ben Ēelaj                                    100

Cafo Boga                  300

Dardan Dajēi                 50

Daut Bajri                    50

Dedė Gjergj Shkreli       300

Dedė Noc Filipaj          100

Ded Pjetri Elezaj         200

Dedė Popaj Ēotaj        500

Dedė Preme Gojani     100

Dedė Rrok Shkreli         500

Drita Kukaj                   40

Ejll Zadrima                100

Ejll Zagreda                 1.000

Farauarz Yaminian      100

Filip Lekė Junkaj         1.000

Filip Zadrima              200

Fran Gjeto Shkreli      200

Fran Hila Mirdita       500

Fran Pjetėr Maroviqi     100  

Fran&Loro Gjonaj      2.000

Fran Shtjefėn Ēotaj        500

Frederik Miria                50

George&Elza Gazivoda  300

 Gjergj Kola Vulaj           100

Gjergj Kolė Mirdita      1.500

Gjergj Kol Zadrima        500     

Gjergj Kola Malaj         300

Gjergj Luviqi Markaj                        200

Gjergj Vuksan Shkreli     800

Gjeto Prenushi Shkreli    100

Cjin Gjonaj                   1.000

Gjok Deda Elezaj        1.000

Gjok Koleci Curanaj    100

Gjok Fran Shkreli        200

Gjokė Gjergji Brisku     100

Gjokė F. Shkreli          100

Gjon Firza                      20

Gjon Gj. Shkreli           100

Gjon Lushi Ndreu          200             

Gjon Mark Selca           500

Gjon Nreka Ēotaj         1.000

Gjon Markoviqi             100

Gjon P Zadrima           1.000

Gjon&Tomė Dedvukaj     500

Gjovalin Pjeter Gjonaj   1.000

 Gjurė Stanaj                   100

Halil Alaj                          20

Hasan Lukaj                       50

Hasan Shaban Gjelaj  200

Hilė Kėrmiqi                                100

Hilė Lulaj                         300

Hil Zagreda              500

Igballa&Adem Ēelaj   100

Ismet Murati                                    50

Ivan Bariq Hrvat        500

Ivo Xhikaj                  100

Ivo Zadrima                100

Jac Zadrima               1.500

John Martin Lulaj          300

Jak Lukiqi                   200

Jozef Kola Koēaj          100

Jozo Anti-Margjonaj                    100

Kol Cacaj                    200

Kol Ejll Zagreda           500

Kolė Zefi                      50

Kumri&Rrustem Sinanaj  50

Lekė Ēotaj                                    500

Lekė Gjergji Markaj      500

Lek Gjokaj                       100

Lek Gjoku Lulgjuraj       100

Lek  Kukaj                 100  

Lek Mark Shkreli        100

Lek Zadrima                   100

Lazėr Gazivoda          1.000

Lazėr Gjonaj                 1.000

Lazėr Lushi Koēaj        200

Lazėr Zadrima               100

Lina Vuksanaj&famile  500

Lina Vuksanaj              500

Loro Xhikaj                   50

Luc Kolė Nushi-Brisku 100              

Luc Nik Gjoni-Jankaj    100

Luc Tom Gjonaj         500

Luigj Kapiti                300

Luigj Llesh Shkreli     100

Luigj Mark Shkreli     1.000

Luigj Sima Zagreda   500

Lukė Gjoni Jankaj       300

Lukė Hila Koēaj            200

Lukė P. Lukiqi           200

Llesh Nikolla             500

Mark Fran Shkreli    100

Mark Frani Shkreli     2.000

Mark Gjon Pema           500

Mark Gjoni Nuculaj     500

Mark Rexhaj              100

Mark Tinaj                100

Mark K. Shkreli          200

Mark Toma Gazivoda   200

Martin Gjeka                                     50

Martin Jankaj                 200

Martin Nik Shkreli      500

Mati Gjoni Jankaj       1.000

Mitėr Gjekė Pekaj       100 

Nik Vasel Camaj          100

Martin Gj Shkreli        100

Muho Duraku                  60 

Nafije Celaj                  50

Nika Jankaj                   100

Nikė Gjokaj               100

Nikė Marash Boga     500

Nikoll Lushi Popaj     300

Nikoll Prek Shkreli    50

Nikoll Zeka Kastrati                      300

Nikoll Gjetja Curanaj      100

Nikolla Jak Lulaj        200

Noc Kola Rudaj        500

Nosh K Shkreli            600

Nosh Nik Shkreli      250

Nosh Prelush Shkreli                      200

Osman Kallaba         100

Palė Ēotaj                                300

Pal Zadrima             200

Pal Mirdira                 100

Palė&Nikollė Kėrmiqi  150

Palė Lushi Ēotaj         200

Palė Stanaj                                  100

Palok Gjergj Shkreli 250  

Palok N. Rudaj         500

Palush Gjon Gjuraj    200

Palush Luca Shkreli                       100

Pashko Gj. Shkreli    100

Pashko Gjokaj         11.700

Pashko Gjokaj*         1.800

Pashko Gjokaj**       2.000

Paul D Jankaj               100

Paulin N. Lukiqi       100

Pashko Stanaj              200

Petrik Kola              100

Pjetėr Balaj                  100

Pjetėr Koēaj                100

Pjetėr Gjergj Brisku    500

Pjeter Kola Dobreci                100

Pjeter Luca Curanaj    100

Pjetėr Nik Ēeku-Margjonaj  100  Pjetėr Ndoc Zagreda   500

Pjeter Sima Nrekiqi       50

Pjetėr Zefi Stanaj            300

Preē Gjonaj.PRVRealty 500

Preē Pashku Gjelaj        50

Prelė Sinishtaj          200

Prenk Luku Curanaj 150

Qamil Ēapriqi            1.000

Ramazan Kravari     100  

Raza&Azir Sinanaj   100

Ramiz Muriqi           100

Rrok Mark Nrekaj     200

Rrok Nikoll Shkreli  100

Rrok Pjeter Zadrima   1.000

Rrok Sima Gjonaj       500

Rrok Tom Shani        100

Rrok Zadrima             500

Rrok Zagreda             2.000

Rrok Zagreda             500

Sander Luigj Ēotaj      300

Sefer Boga                  100

Simė Zef Markiqi        250

Simon Ēotaj               100

Simon Z. Simolacaj     500

Stefan Gjuraj                             200

Stjepė Kėrmiqi            100

Shaban &Feride Sefaj    150

Shaban Sinanaj               50

Shefki &Safije Sefaj      150  Shtjefen Gazivoda  2.000

Tish M. Zadrima          200

Tomė Nikin Shaljani    300

Tomė Ded Shkreli        300

Tomė Shabani.Shoibni  200

Tonin Lumaj                                    100

Simė Zefi Markiqi        250

Tish Zefi Koēaj              200

Tomė Gjergji Ēotaj       500

Tomė Gjeto Shkreli     200

Tomė Gj. Shkreli         100

Tonin Lumaj                                   100

Vasel Gjergj Shkreli    250

Vat Mark Shkreli        500

Viktor Prek Shkreli       50

Viktor Zef Ēotaj         100

Vinko Lazri Koēaj          150

Vinko Zadrima            500

Vlash & Paulin Parubi   250

Xhemal Boga                                  100

Ymer Tahir Hidra           100

Zef Gjokaj                                1.000

Zef Gjonaj                    1.000

Zef Gazivoda               1.000             

Zef Kėrmiqi                 100

Zef Koēaj                        100

Zef Kola Dobreci         100

Zef Kolė Lukiqi            150

Zef Tom Selca             200

Zef Zadrima                 500

Zef Hila Markiqi          200

#

Pashko Gjokaj:*airline tichets-tvo trips to Ulqin, plus **Engineer’s plan. Valuta ėshte shėnuar nė dollarė amerikanė.         

Vėrejtje. Ky dokument botohet ashtu si e pranoi Redaksia prej dorės sė zotnisė Pashko Gjokaj. Janė bėrė intervenime tė vogla vetėm nė ata vende ku kemi menduar se bėhet fjalė pėr gabime teknike. Pėr lėshimet e bėra, i lusim lexuesit tė na e tėrheq vėrejtjen me anė tė e-mailit: loromark@cg.yu ose fdobreci@cg.yu  Vėrejtjet e juaja do t’i botojmė nė numrin e ardhshėm tė BUZUKUT.

 

 

Reēi, katund nė breg tė Bunės, rrethi i Ulqinit, mė 1963/64 kishte 30 shtėpi me rreth 320 banorė, ku punonte shkolla fillore me 56 nxėnės.

Sot Reēi jep pėrshtypjen e katundit gati krejt tė braktisur. Nė katund jetojnė vetėm 6 familje me 32 veta, ose, kur ia bashkojmė familjen me 5 anėtarė tė ardhur kėtu prej Malit tė Brinjės nė kohė tė fundit, atėherė janė 7 familje me 37 veta. Shkolla nė Reē ėshtė mbyllur kaherė. Banorėt qė e lėshuan Reēin sot gjenden nė Amerikė, kryesisht nė Nju-Jork; p.sh. familja e Nocit Matisė Gjergjit Simonit-Gjonaj sot i ka mbi 150 anėtarė nė Nju-Jork. Pėr arsyet e ‘ikjes’ sė banorėve prej Reēit, do tė flitet njėherė tjetėr (Kėto shėnime i dhanė nė familjen e Pjetėr Gjon Pemės nė Reē, mė 12.4.2006; shėnoi SGjD).


Reēi sot

 

Reēi, katund nė breg tė Bunės, rrethi i Ulqinit, mė 1963/64 kishte 30 shtėpi me rreth 320 banorė, ku punonte shkolla fillore me 56 nxėnės. 
Sot Reēi jep pėrsh-typjen e katundit gati krejt tė braktisur. Nė katund jetojnė vetėm 6 familje me 32 veta, ose, kur ia bashkojmė familjen me 5 anėtarė tė ardhur kėtu prej Malit tė Brinjės nė kohė tė fundit, atėherė janė 7 familje me 37 veta. Shkolla nė Reē ėshtė mbyllur kaherė. Banorėt qė e lėshuan Reēin sot gjenden nė Amerikė, kryesisht nė Nju-Jork; p.sh. familja e Nocit Matisė Gjergjit Simonit-Gjonaj sot i ka mbi 150 anėtarė nė Nju-Jork. Pėr arsyet e 'ikjes' sė banorėve prej Reēit, do tė flitet njėherė tjetėr (Kėto shėnime i dhanė nė familjen e Pjetėr Gjon Pemės nė Reē, mė 12.4.2006; shėnoi SGjD).